تبلیغات
ایل بهمئی - زاگرس

زاگرس

نویسنده :mohammad moradi
تاریخ:سه شنبه 19 مهر 1390-12:56 ب.ظ

منم آن لرپاک زاگرس نشین منم عاشق برنوواسب زین

به وقت نبردوبه هنگام جنگ تفنگم به دست وقطارم فشنگ

منم بهمئی منم مردجنگ بمیرم به نام ونمام به ننگ

منم آن لرپاک زاگرس نشین منم عاشق برنوواسب زین

به وقت نبردوبه هنگام جنگ تفنگم به دست وقطارم فشنگ

منم بهمئی منم مردجنگ بمیرم به نام ونمام به ننگ


ایل بزرگ بهمئی یکی از طوایف لر تبارند که مسکن و اتراق آنها در روزگاری میان دو استان خوزستان و کهگیلو و بویراحمد تقسیم شده است منطقه ی بهمئی در جنوب غرب چهار محال بختیاری ، غرب کهگیلو و بویراحمد و شرق خوزستان قرار گرفته است و هم اکنون افراد این ایل در بخش هایی از شهرستان دهدشت و همه شهرستان لیک از توابع استان کهگیلو و بویراحمد و قسمت هایی از شهرستان بهبهان به ویژه بخش تشان و بخش آغاجاری ، قسمت هایی از شهرستان رامهرمز ، قسمت هایی از شهرستان امیدیه به ویژه بخش جایزان و قسمت هایی از شهرستان باغملک به ویژه بخش صیدون در استان خوزستان استقرار یافته اند . ایل بهمئی پس از اینکه ایلات کرایی ، امیر و کرایی ساکنین قدیم کهگیلو و بویراحمد به علت جنگ های داخلی و طایفه ای و کوچ های اجباری متلاشی شدند ، بوجود آمد . که ایل بهمئی پس از کشته شدن جعفر خان فرزند خلیل خان بهمه ای در حدود سالهای 1240 شمسی خود به دو شاخه ی سردسیری و گرمسیری تقسیم شده بعد از مدتی شاخه ی سردسیری به دو قسمت سردسیری و علاء الدینی تقسیم گردید بخش علاء الدینی بهمه ای بدست میرزا حسن مشهور به حسن خان افتاد که پس از درگیری و خونریزی میان ایل بهمه ای ( علاء الدینی ) این ایل بین بازماندگان هادی خان و محمدحسین خان تقسیم شد .

بعد از محمدحسین خان فرزندش سرهنگ خان کلانتری ایل را عهده دار شد . سرهنگ خان در قید حیات بود که کلانتری را به فرزند رشید خود « خداکرم خان » داد خداکرم خان در بین افراد ایل قابل احترام زیادی بود و چون جوانی دلیر و رشید بود به « خان طلا » شهرت یافت .

در دوران حکومت رضا شاه یعنی همان روزهای آغازین پس از کودتای سوم اسفند1299تا سوم شهریور1320در دو دهه ی حکومت رضا شاه تحولات و دگرگونی های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی بسیاری در کشور رخ داد و حوادث تاریخی زیادی هم روی داد که برخی از آنها برای اهل نظر و دیگران از معروفیت قابل توجه ای برخوردار بودند مانند اجرایی شدن قانون نظام وظیفه ، سرکوبی شیخ خزعل ، شورش عشایر فارس و بویر احمد ، شورش عشایر بختیاری در چهارمحال تا مسجد سلیمان ، کشف حجاب و غیره ، اما برخی از حوادث در این دوره که در گسترده ای کوچک تر اتفاق افتادند کمتر در بین افراد اهل قلم و اهل تحقیق شناخته شده هستند ، از جمله جنگ علاء الدینی بهمئی با حاکمان و نظامیان رضاشاه ، با توجه به اینکه این رویداد در مقطع زمانی و مکانی بسیار محدودی رخ داد ولی اثرات و تلفات خیلی وسیع تری داشت که تلفات ناشی از این رویداد با مقایسه با رویدادهای دیگری و مشابه بیشتر بوده .

این جنگ باعث شد که ضعف نیروهای ارتش رضا شاه و همچنین ضربه پذیر بودن آن برای همه آشکار شود و نیروهای عشایر جرأت مقابله با ارتش و نظامیان رضا شاه را در خود پیدا کنند و امکان مقابله آنها را با ارتش شاه ممکن سازد . و در برخورد با نظامیان هراس کمتری داشته باشند . رضا شاه توانسته بود بیشتر حوادث و اتفاقاتی که در دهه ی اول حکومت خود از جمله جنگ های بویر احمد فارس در سالهای 1307 تا 1309 در اواخر روزگار سرهنگ خان و آغاز کلانتری خداکرم اتفاق افتاده بود که ایل بهمئی هم در این حوادث دخیل بودند و مانند بختیاری ها در حوادث سال 1308 شمسی تأثیراتی داشتند را سرکوب کند و رضا شاه دورانی تقریبا ًساکتی را سپری می کرد و مشغول بهره برداری از دوره اول بود زیرا شاه توانسته بود در دهه ی اول حکومت خود اکثر مخالفان خود را در اقصی نقاط کشور سرکوب کند و کشور در آرامش نسبی به سر می برد . ولی پس از حوادث سالهای 1307 تا 1309 دو ایل دشمن زیاری و بهمئی بطور کامل ساکت نشده و گاه گاهی ایجاد نا آرامی می کردند که این نا آرامی ها گوشه ای از چشم شاه و حاکمان او را به خود جلب کرده بود و این حاکمان به دنبال بهانه ای بودند تا بتوانند بهمه ای را بطور کامل سرکوب و آرام کنند . حادثه از این قرار بوده که اواخر خرداد و شاید اوایل تیر ماه سال 1314 حاکم نظامیان بهبهان و کهگیلویه که سرهنگ سید محمد علی قادر پناه نام داشت برای بازدید از مناطق عشایری و نظارت بر امر تحت تاپو تصمیم گرفت به منطقه ثلاث که جز دهدشت می باشد برود به همین منظور از بهبهان دستور داد تا همه ی کلانتران و خوانین بزرگ ایلات منطقه ، در روزی معین در میدان لنده مرکز ثلاث حاضر شوند ،

کلانتران و ایلات هر کدام به همراه تعداد زیادی از افراد طایفه خود در روز موعود در محل حضور پیدا کردند . برای استقبال ار حاکم نظامی و همراهان مراسم ویژه ای ترتیب داده شد که یکی از بخش های مراسم این بود که هنگام ورود حاکم و همراهانش به ثلاث جلوی پای آنها گاو و گوسفندانی قربانی شود . برای این کار از قبل قصابی هماهنگی بعمل آمد وبه او یاد دادند هنگام سربریدن گاو شعر زیر را با صدای بلند برای حاکم بخواند « سر ما و سر گاه ،هر دو فدای سر شاه » قصاب بدبخت با دیدن کبکبه و دبدبه ی حاکم و همراهانش و با شلوغی اجتماعی که جمع شده بودند دست پاچه شد و شعر بالا را وارونه خواند « سر ما و سر شاه ، هر دو فدای سر گاه » افراد و محلیان بخت برگشته به اشتباه قصاب خندیدند و جمعیت به شوخی کشانده شد ولی حاکم متوجه اشتباه قصاب نشده بود وقتی حاکم دلیل خنده ی مردم را پرسید . وقتی از ماجرا آگاه شد دستور داد تا سخت قصاب و پوزخند زنندگان بخت برگشته را شکنجه دهند . و همین عامل باعث شد که شاه اقدامات مهدی خان کلانتر دشمن زیاری و خداکرم خان کلانتر بهمئی که پس از حوادث سالهای 1307 تا 1309ساکت نشده بودند و تلافی کند و عمل قصاب را برگردن این دو کلانتر انداخته و آنها را مقصر کرد. به دنبال مقصر نمودن کلانترها حاکم دستور داد که مهدی خان را به طرز وقیحی به پشت خداکرم خان و پس از آن خداکرم خان را به پشت مهدی خان سوار کنند و در حضور همه ی سران طوایف و ایلات و در ملاء عام بچرخانند و شلاق بزنند . سپس دست بسته آنها را روانه ی زندان سالخو بهبهان کرد . مدتی از وضع رقت انگیزی که آنها در پادگان بهبهان بودند گذشت خداکرم خان به ایل خود پیغامی داد تا آنها به گونه ای او را از زندان نجات دهند . و ایل بهمئی که پس از دستگیری دو کلانتر خود ( مهدی خان و خداکرم خان ) یاغی شده بودند . عده ای از افراد شجاع بهمه ای شبانه نقبی در زیر زندان حفر کردند و خان را فراری دادند . خبر فراری خان به گوش سرهنگ محمد علی قادر پناه رسید .

سرهنگ برای یافتن خداکرم خان دستور داد تا خانه های بهبهانی که با بهمه ای ارتباط داشتند تفتیش کنند و عده ای چریک محلی را هم برای تعقیب او به طرف اقامتگاه ایل بهمه ای فرستاد . اما این امر مثمرثمر واقع نشد . زیرا خان به منطقه ی صیدون و قلعه ی علاء و ارتفاعات کوه منگشت رفته بود . با رسیدن خبر فرار خدا کرم به مرز ، بلافاصله سرهنگ قادرپناه معزول و سرهنگ عبدالحسین ثقفی به جای او منصوب شد تا به هر شکل ممکن خداکرم خان را دستگیر کند .

ثقفی از افسران ژاندارمری دولتی بود که در سال 1301 با درجه ی ستوان یکمی به خدمت ارتش درآمده بودم ثقفی در بیشتر لشکرکشی های دولتی بر ضد عشایر ایران از جمله ترکمن صحرا ، لرستان ، فارس ، کردستان شرکت داد و در مهرماه سال 1315 به فرماندهی نظامی بهبهان منصوب شد .

خداکرم خان با توجه به اینکه اطلاع داشت مورد تعقیب قرار دارد ، آماده گردید تا در صورت تحت فشار قرار گرفتن توسط ثقفی به مقاومت برخیزد . سرهنگ ثقفی هم پس از ورود به بهبهان بوسیله ی نامه و تهدید تلاش کرد تا خداکرم خان خود را تسلیم کند . ولی خان زیر بار نرفت ، پس ثقفی تصمیم گرفت اردویی مجهز به مرکز خان نشین ایل علاء الدینی یعنی قلعه علاء اعزام کند تا از طریق عملیات نظامی خداکرم خان را دستگیر کند . پس از مستقر شدن مأموران نظامی در منطقه ی علاء آنها جهت رسیدگی به وضع ایل و پاکسازی منطقه از وجود یاغیان به انواع بهانه ها مردم را آزاد و تحت فشار قرار می داد .

بر اساس تلگراف رمز مخابره شده از رامهرمز در تاریخ 9/3/1316 طبق اطلاع واصله خداکرم بهمئی قلعه علاء را تخلیه و با چند نفر فراری شده عده ای که به تعقیب آنها رفته بودند قلعه را تصرف و مشغول جمع آوری اسلحه و سایر اصلاحات امور طوایف بهمه ای شدند .

منظور از اصلاحات همان اعمال جبرآمیز سیاست اسکان بود که حدود چهار ماه طول کشید و با چنان شدت عمل و تجاوزات از طرف پاره ای از مأموران نسبت به مردم توأم شد که موجب شد حتی کسانی که مانند خدارحم خان که رقیب محلی خداکرم خان بود و با نیروهای دولتی و نظامی همکاری می کرد از کرده ی خود پشیمان شود و محرمانه با خداکرم خان مقدمه ی یک دستبرد شدید و قطعی را فراهم سازد .

هنگامی که نظامیان برای فشار هر چه بیشتر به مردم بهمه ای بودند . خداکرم خان یکی از نزدیکانش بنام کاظم خان را برای نزدیک شدن به حاکم بهبهان فرستاد تا هم از فشار نیروهای نظامی بکاهد و هم از اقدامات احتمالی بعدی آنها باخبر شود . ثقفی تلاش کرد تا از کاظم خان و رقیب های محلی خداکرم خان که در منطقه بودند استفاده کند به همین منظور کاظم خان را به کمک سروان مصطفی مختاری بخشدار نظامی ثلاث فرستاد تا او را در نظارت و کنترل مناطق گرمسیری بهمئی همچون شون بچه و پوتو یاری می کند . سروان مختاری با یکصد نفر امنیه برای یک جانشین کردن عشایر به منطقه آمده بود . و کاظم خان به اردوی سروان مختاری پیوست. کاظم خان تلاش کرد و با همکاری خدا کرم خان و تشجیع مردم توطئه ای ساخت و قرار شد روزی که قرار است مردم مصالح تهیه کنند و ساختمان سازی کنند این توطئه را عملی کند و آنرا نیز عملی کرد. ابتدا سروان مختاری در چادر نظامی اش کشته شد به دنبال آن نیروهی نظامی خلع سلاح و همگی کشته شدند. در زمانی که این اتفاق رخ داد سرهنگ ثقفی به منظور رهبری عملیات به اعلاء رفته بود فاصله ی اعلاءتا ثلاث دهدشت تقریباً ........ کیلو و ........ پیاده روی می باشد که مسیر یصعب العبور و کوهستانی بود وبرقراری ارتباط بین سروان مختاری و سرهنگ ثقفی غیر ممکن ، یا خیلی به سختی ارتباط برقرار می شد به همین دلیل سرهنگ ثقفی از کشته شدن سروان مختاری و نیروهای او بی اطلاع بود. پس ازکشته شدن سوان مختاری و نیروهای او بلافاصله کاظم خان با هماهنگی خداکرم خان از شون بچه به اعلاء رفت. چون نظامیان ثقفی از سابقه دوستی کاظم خان با سرهنگ باخبر بودند و از اتفاقات جدید با خبر نبودند . از ورود کاظم خان به چادر حاکم نظامی ( سرهنگ ثقفی ) جلوگیری نکردند. همراه با کاظم خان فردی بنام ابراهیم فرزند شهندر بود. پیش از ورود به منطقه علاء و ملاقات کاظم خان با سرهنگ بین کاظم خان و خداکرم خان هماهنگی لازم بعمل آمده بود.

ملاقات کاظم خان با سرهنگ ثقفی تا پاسی از شب 27/6/1316 ادامه داشت و وقتی که سرهنگ ثقفی برای خواب به کیسه خواب خود رفت ابراهیم که مردی تنومند بود به او حمله کرد و او راکشت.

به دنبال کشته شدن سرهنگ ثقفی و اعلام علامت کاظم خان به نیروهای خداکرم خان که از قبل برای حمله به نظامیان آمادگی داشتند . نیروهای بهمئی به نظامیان حمله کردند این زد و خورد و عملیات تقریباً سه روز طول کشید . چون نیروهای نظامی به جغرافیای منطقه آشنایی کافی نداشتند و همچنین فرماندهی نبود تا آنها رارهبری کند و عدم هماهنگی بین آنها باعث شد تا نظامیان و چریک های محلی همکار آنها شکست بخورند و نیروهای بهمئی توانستند نیروهای نظامی و چریک های محی همکار آنها را به سختی تار و مار و بکشند. آخرین پایگاه نظامیان که همراه دو عراده توپ کوهستانی بود و تا آخرین لحظه مقاومت می کردند با حمله فردی دلیر بنام « گل محمد » بهمئی سقوط کرد و فرمانده ی توپخانه که سروان قهرمانی بود توسط گل محمد اسیر شد. چون منطقه کوهستانی بود و عدم وجود جاده های مناسب و سخت گذر بودن منطقه امکان جا به جایی ادوات نظامی به راحتی امکان پذیر نبود و امکان کمک رسانی از طریق دولت به نیروهای نظامی امکان پذیر نبود. چون منطقه علاء بسیار کوهستانی بود ارتش و لشکر خوزستان تلاش کرد با به پرواز درآمدن چند هواپیما برفراز منطقه به ارعاب نیروهای بهمئی بپردازد که این کار هم ثمری نداشت و نتیجه شلیک مسلسل هواپیما زخمی کردن چوپانی و گشتن تعدادی گوسفند از گله او بود. طبق اظهارات محلی در درگیری نظامیان با نیروهای بهمئی بیش از 300 نفر از نظامیان و نیروهای چریک محلی که با آنها همکاری می کردند کشته شد.

دولت تصمیم گرفت پس از آن نیروهای نظامی دیگری را برای سرکوب بهمئی و همچنین دستگیری خداکرم خان به علاء بفرستد. مردم به شدت تحت فشار قرار گرفتند اما خداکرم خان ساکت نشست. او با نیروهای دخیل در ماجرا در کوههای « سیروگ » ، سرقوچ ، منگار و ... مستقر شد و از دسترس نیروهای شاه خارج بودند . دولت نیروهای خود را با کمک نیروهای نظامی رامهرمز ، باغملک ، تقویت کرد و نیروهای بیشتری به منطقه اعزام کرد. که نیروهای جدید پس از ورود به هپرو در باغملک به سوی صیدون در ....... کیلومتری علاء پیشروی می کردند . پس از زد و خورد مختصری در آنجا مستقر شدند . فشار نیروهای نظامی بر مردم روز به روز شدت می گرفت و آزار و اذیت مردم توسط نظامیان هر روز بیشتر و بیشتر می شد. این امر باعث شد که خدارحم خان که قبلاً هم با نظامیان همکاری میکرد تسلیم شود.فشار بر روی مردم و برای ضعیف کردن آنها ادامه داشت اما نتیجه ی دلخواه نظامیان که همان تسلیم شدن خداکرم خان بود حاصل نمی شود. وقتی دولت دید این اقدامات نتیجه نمی دهد صلاح را در این دید که خداکرم خان سازش کند.عده ای را برای وساطت نزد او فرستاد و قرار شد از سوی لشکر خوزستان به او تأمین داده شود ، پس از گرفتن تأمین برای خودش که بر پشت قرآن نوشته شده بود و گرفتن یک ورقه تأمینه ی عضو عمومی برای افراد ایل ، خداکرم خان به همراه یکی از نزدیکان دلاورش به نام « یوسفعلی » در اواسط بهمن 1316 تسلیم شد . نیروهای نظامی به بهانه ی این که باید به دیدار فرمانده ی لشکر خوزستان برود ، او را به همراه مأموری به نام «نایب ایازی » از منطقه خارج کرده تا اهواز بفرستند. وقتی خداکرم خان را به اندازه کافی از منطقه دور ساختند با توجه به اینکه به او تأمین داده بودند و او به قرآن اعتماد کرده بود یکی از نظامیان به بهانه اینکه او می خواست فرار کند ، وی را در جایی به نام « چل پله کان » بین رود زرد و رامهرمز از پشت سر هدف گلوله قرار داد و او را به همراه یوسفعلی به قتل رساندند . پس از قتل خداکرم خان دولت به دستگیری و مجازات رؤسا و محرکین ایل بهمئی که 70 نفر ذکر شده است پرداخت و پس از دستگیری و تسلیم شدن سران ایل علاء الدینی و افرادی که شناخته شده بودند محاکمه در دادگاه صحرایی که جلسات آن یک ساعت و نیم برای هر متهمی طول می کشید همه 70 نفر را به چوبه ی دار بستند و اعدام کردند که در بین آنها فضل الله خان فرزند خداکرم خان و کاظم خان برادر خداکرم خان نیز اعدام شدند سرهنگ خان پدر سالخورده خداکرم خان هم در زندان اهواز درگذشت. لازم به ذکر است که پس از کشته شدن سرهنگ ثقفی در علاء بدست کاظم خان و ابراهیم ، سرهنگ علی زره پوش به فرماندهی نظامیان بهبهان و کهگیلویه منصوب شد. که رهبری نظامیان را در منقه اعلاء برعهده گرفت.

آخرین فرد دخیل در ماجرا 1316 بهمئی گل محمدمحمدموسایی بود که توپخانه ی دولتی را تصرف کرده بود ولی او هیچگاه تسلیم نشد . او بعدها در درگیری با چریک محلی ایل طبیبی که از طرف دولت دنبالش بودند زخمی شد و به علی صالح فزرند کهگلو که ریش سفید یکی از طوایف بهمئی سردسیری بود پناه برد و بعد علی صالح که سر او بعد از فرستادن به بهبهان به اهواز برده شد. بدین گونه واقعه ی سال 1316 بهمئی پایان یافت .
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
landfill
سه شنبه 25 دی 1397 07:17 ق.ظ
fantastic issues altogether, you simply gained
a emblem new reader. What may you suggest about your posst that you made some days ago?
Any certain?
computadoras en Ibague Tolima Colombia
دوشنبه 17 دی 1397 01:59 ب.ظ
I’m impressed, I must say. Really not often do I encounter a blog that’s each educative and entertaining, and let me tell you, you've got hit the nail on the head. Your concept is excellent; the issue is one thing that not enough persons are talking intelligently about. I am very blissful that I stumbled across this in my seek for something relating to this.
Funny Cat Picture
چهارشنبه 12 دی 1397 12:26 ق.ظ
I believe what you wrote made a ton of sense. But, what about this?

what if you composed a catchier post title? I am not suggesting your content
isn't good, but what if you added a title to maybe get
a person's attention? I mean ایل بهمئی - زاگرس is kinda boring.
You could glance at Yahoo's home page and see how they
create article headlines to grab viewers to click.
You might try adding a video or a related pic or two to get readers interested about everything've got to say.
Just my opinion, it might make your website a little bit more interesting.
http://kenyaoglesbee.inube.com/
شنبه 8 دی 1397 09:34 ب.ظ
It's remarkable to pay a quick visit this web page and reading the views of all colleagues
on the topic of this piece of writing, while I am also keen of getting know-how.
muskelaufbau produkte
جمعه 7 دی 1397 06:28 ق.ظ
Greetings! Very useful advice within this article!
It is the little changes that will make the greatest changes.
Thanks for sharing!
tabletky na rast svalov
جمعه 7 دی 1397 05:38 ق.ظ
Can you tell us more about this? I'd want to find out some additional information.
The Red Tea Detox
پنجشنبه 6 دی 1397 07:45 ق.ظ
Asking questions are in fact good thing if you are not
understanding something totally, except this article offers pleasant understanding yet.
sisli eskort
سه شنبه 4 دی 1397 06:50 ب.ظ
I think this iis among tthe most significant info for me.
Annd i am glad reeading your article. But wanna remark on some general things, The website
style is wonderful, thee articles is rreally nice : D.
Good job, cheers
muskelwachstum
جمعه 30 آذر 1397 01:46 ب.ظ
Greetings from Florida! I'm bored to tears at work so I
decided to browse your website on my iphone during lunch break.

I love the info you provide here and can't wait
to take a look when I get home. I'm shocked at how quick your blog loaded on my cell phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, great blog!
Funny Picture
پنجشنبه 29 آذر 1397 02:53 ب.ظ
We stumbled over here from a different web page and thought I should check things out.
I like what I see so now i'm following you.

Look forward to looking at your web page for a second time.
seitensprünge
سه شنبه 27 آذر 1397 12:45 ق.ظ
Yoou actually make it seem so easy together with
your presentation but I to find this topic to be actually something whic I feel I'd neer understand.
It sort off feels too complex and exttemely large for me.
I aam taking a look ahead in your subsequent post, I will try tto gett
tthe grasp of it!
http://cleantalkorg2.ru/
جمعه 23 آذر 1397 06:26 ق.ظ
Good day! Would you mind if I share your blog
with my zynga group? There's a lot of people that I think would really appreciate your content.

Please let me know. Thank you
bitch
پنجشنبه 22 آذر 1397 05:48 ق.ظ
Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
that it's truly informative. I'm going to watch out for brussels.
I'll appreciate if yoou continue this in future. Numerous people will be benefited from your writing.
Cheers!
Beylikduzu Escort
سه شنبه 20 آذر 1397 03:07 ق.ظ
Usually I don't read post on blogs, but I wish to say that
this write-up verry forced me too take a look at and doo so!
Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice
post.
eiendomsmeglere
جمعه 16 آذر 1397 08:02 ب.ظ
Because the admin of this website is working, no uncertainty very soon it will bee well-known, due to its
feature contents.
Cialis 20 mg
جمعه 16 آذر 1397 09:19 ق.ظ

Whoa all kinds of very good tips!
get cheap cialis order a sample of cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis daily reviews calis cialis 10 doctissimo cialis qualitat cialis 20 mg i recommend cialis generico we recommend cheapest cialis
buy cheap cialis coupon
پنجشنبه 15 آذر 1397 02:12 ب.ظ

You stated this fantastically.
cialis daily dose generic cialis side effects buy cialis uk no prescription we like it cialis soft gel cialis uk we like it cialis soft gel cialis pills boards recommended site cialis kanada american pharmacy cialis cialis 20mg preis cf
buy generic cialis online
چهارشنبه 14 آذر 1397 06:09 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it.
cialis prezzo di mercato generic cialis cialis tadalafil cialis per paypa cialis dosage recommendations cialis for sale in europa cialis generico online cialis kaufen wo cialis online deutschland chinese cialis 50 mg
Cialis prices
چهارشنبه 14 آذر 1397 04:58 ق.ظ

Helpful postings. Many thanks!
cialis professional from usa cialis 20mg preis cf cialis 5 mg buy cialis daily no prescription cialis cheap cialis tablets for sale generic cialis review uk buying cialis overnight warnings for cialis no prescription cialis cheap
Buy cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 05:47 ب.ظ

Incredible all kinds of awesome data!
cialis 5 mg cialis generico en mexico cialis daily how does cialis work where to buy cialis in ontario cialis online comprar cialis 10 espa241a cialis generic tadalafil buy brand cialis generic cialis para que sirve
buy cialis uk
سه شنبه 13 آذر 1397 06:32 ق.ظ

With thanks. Plenty of posts!

generic cialis review uk cialis 5 mg funziona acheter cialis kamagra cialis generisches kanada generic cialis 20mg tablets non 5 mg cialis generici fast cialis online generic cialis pill online brand cialis generic cialis free trial
Cialis online
دوشنبه 12 آذر 1397 06:31 ب.ظ

Thanks a lot! Terrific stuff.
cialis online cialis soft tabs for sale cialis 5 mg scheda tecnica generic cialis review uk buy cialis cheap 10 mg cialis 05 cialis online holland cialis dosage import cialis callus
Hershel
دوشنبه 12 آذر 1397 05:33 ب.ظ
I enjoy what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!
Keep up the fantastic works guys I've added you guys to my personal blogroll.
buy cialis online cheap
دوشنبه 12 آذر 1397 06:12 ق.ظ

Thanks, Quite a lot of knowledge!

cialis kamagra levitra cialis italia gratis cialis 05 are there generic cialis cialis pills boards enter site 20 mg cialis cost cialis generika cialis billig buy cialis online cialis efficacit
buy cheap cialis coupon
یکشنبه 11 آذر 1397 06:01 ب.ظ

Useful material. Cheers.
where cheapest cialis we like it cialis price wow cialis 20 we recommend cheapest cialis prezzo di cialis in bulgaria cialis baratos compran uk cialis generico online buy name brand cialis on line cialis generika in deutschland kaufen cialis 30 day trial coupon
blogseo
یکشنبه 11 آذر 1397 03:28 ب.ظ
Its like you learn my mind! You seem to know so much about this,
such as you wrote the guide in it or something. I think thbat yoou simplky can do with
some p.c. to force the message home a little bit,
but other than that, that is magnificent blog.
A great read. I will certainly be back.
buy cialis cheap
یکشنبه 11 آذر 1397 05:46 ق.ظ

Cheers, I value it!
enter site 20 mg cialis cost cialis arginine interactio only here cialis pills ou acheter du cialis pas cher generic cialis pro cialis name brand cheap prices on cialis 10 mg we recommend cialis best buy cialis generico milano cialis reviews
porn child
شنبه 10 آذر 1397 10:32 ب.ظ
What's up, just wanted to say, I enjoyed this article.
It was helpful. Keep on posting!
child porn
شنبه 10 آذر 1397 08:09 ب.ظ
Thiis is a topic which is close to my heart... Take care!
Where are your contact details though?
Cialis 20 mg
شنبه 10 آذر 1397 06:27 ب.ظ

Regards, Great stuff!
cialis name brand cheap cialis 5mg prix we use it cialis online store cialis manufacturer coupon where do you buy cialis cialis online napol cialis rckenschmerzen cialis side effects dangers precios cialis peru cialis generic availability
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30


Admin Logo
themebox Logo